Hitta i artikeln:
Gruppbesök och utflyktskombinationer · Byggvisningar · Historien bakom Minivärlden · Lilla Småland · Fakta
”Var man kan parkera husvagnen? Jo, men det går bra här borta … Du behöver rast nu? Ja, men jag kommer och ställer mig i kaféet om en kvart då. Och ni där – ni glömmer väl inte att rösta i LEGO-tävlingen? Bra! Det finns en tipstävling också, har ni sett den?”
Det är en helt vanlig förmiddag mitt i högsommaren för Anders Billow, ordförande i den ideella föreningen Tågcentralen, som driver det (stora!) besöksmålet Minivärlden i Ljungby.
När vi anländer har han just spelat in en kort reel, iförd stinsmössa:
”Go’morron på er allihopa! Idag är det en fantastisk dag att besöka Minivärlden! …”
En av sommarjobbarna får genast i uppdrag att lägga ut filmen på Facebook. Det går undan. Ångan är uppe, och den som tvivlar på att Anders är något av ett lok blir snabbt motbevisad.

Stinsmössan är på. Anders Billows arbetsdag som allt-i-allo har bara börjat. Foto Stefan Mobark.
En utveckling som på räls
Det är främst under några intensiva sommarveckor och i samband med återkommande temahelger som Minivärlden är öppen för allmänheten. Resten av året är det förbokade gruppbesök som gäller. Tempot är lugnare, men antalet grupper som hittar hit är på stadig uppgång. De flesta kommer från pensionärsföreningar, men även företag, bussresearrangörer, släktträffar och andra sällskap hittar hit.
– Förr var det nästan uteslutande föreningarna själva som bokade och hyrde en egen buss. Men numera, när arrangörerna har förstått att vi inte är någon dagslända, förekommer vi också i flera bussprogram, berättar Anders.
Minivärlden ligger nära E4 och fungerar därför både som ett eget utflyktsmål och som ett stopp på en längre resa. Besöket anpassas efter gruppens storlek, intressen och tidsramar och kan kombineras med fika. Vill man fylla en heldag finns flera naturliga komplement. Många väljer att äta lunch på Gästgivaregården i Ljungby, och bara några minuter bort väntar Ljungbergmuseet och Sagomuseet, medan IKEA Museum i Älmhult nås på en dryg halvtimme. Önskar man gå all-in på tåg kanske en tur på den sommaröppna Ohsabanan lockar.

Två glada sommarjobbare intill världens minsta miniatyrjärnväg, inrymd i en gammal tjock-tv. Foto Stefan Mobark.
Arbetet bakom världarna
Att gruppsäsongen sammanfaller med byggsäsongen på Minivärlden är inget hinder – tvärtom.
– Vi brukar kalla det byggvisningar. Att få se hur världarna växer fram och höra direkt från dem som bygger och utvecklar miljöerna hur de arbetar och vad som driver dem uppfattas som ett stort mervärde, säger Anders.
Grupperna möter alltså inte bara den färdiga utställningen utan får också följa arbetet bakom kulisserna. Traditionellt modellbygge samsas med modern teknik. Mycket tillverkas med hjälp av 3D-skrivare och detaljer som inte går att köpa färdiga ritas, skrivs ut och anpassas till miljöerna.
– Det blir mer personligt än en vanlig inövad guidning.
Samtalen handlar mindre om årtal och skalor än om problemlösning, tålamod, kreativitet och skaparglädje.
Det är en av förklaringarna bakom att Minivärlden lockar betydligt fler än bara inbitna tågentusiaster. Den som fascineras av hantverk, berättelser och de små detaljerna har minst lika mycket att upptäcka som den som kan namnet på varje lokmodell.

Nils-Inge Gustavssons detaljrika modeller fångar en tid då Riksettan gjorde Ljungby till ett självklart stopp på resan. Foto Stefan Mobark.
Ett arv som höll på att gå förlorat
Historien om Minivärlden går tillbaka till den lokale läkaren Bent Schultze, som under många år byggde en omfattande modelljärnväg i sin källare. När han avled 1996 riskerade livsverket att gå förlorat, men en grupp byggentusiaster tog sig an uppgiften att rädda och återställa Schultzes skapelse.
Omkring 15 000 arbetstimmar senare hade anläggningen byggts upp åt Ljungby kommun, som fått den i gåva. Arbetet blev grunden till den ideella föreningen TågCentralen och så småningom Minivärlden Ljungby.
I takt med att Minivärlden vuxit har allt fler modellbyggare och samlare hört av sig med samma fråga: Vad ska hända med mitt livsverk när jag inte längre kan ta hand om det? Bakom flera av utställningarna finns människor som under årtionden byggt och samlat hemma i det tysta. Här får deras alster ett nytt sammanhang – och en publik.
I dag är anläggningen inrymd i Trelleborgsplasts gamla fabrik från 1957 och omfattar omkring 1 000 kvadratmeter. Här ryms modelljärnvägar, miniatyrmiljöer, dockskåp, LEGO, Meccano, miniatyrvärldar med tennsoldater, återskapade bensinmackar från en tid då bilen blev symbolen för frihet och framtidstro, tillfälliga utställningar och (nästan hundra procent skärmfria!) aktiviteter.

Jonas Richthoff har själv gjutit tusentals tennsoldater och berättar gärna om sina historievärldar. Foto Stefan Mobark.
Lokalhistoria i skala 1:87
I centrum står Lilla Småland, föreningens stora och fortfarande pågående byggprojekt i skala 1:87.
Här återskapas delar av Ljungby kommun och de samhällen som en gång låg längs de numera nedlagda järnvägarna. Fyra stationssamhällen är redan färdiga och totalt ska ett tjugotal miljöer byggas upp.
Små rälsbussar rullar genom ett småländskt landskap där en banvaktsstuga, ett gammalt sågverk eller ett gäng till synes obetydliga hönor kan bära på en helt egen historia – inte sällan med en humoristisk twist.
Miljöerna fungerar samtidigt som en levande berättelse om hur järnvägen formade bygden och hur människor levde, arbetade och reste. På så sätt blir modellerna också ett sätt att bevara och föra vidare lokal kulturhistoria.
Ett tips är att ta med en teaterkikare. Då modellerna inte döljs bakom glas går det att komma nära, men de många små detaljerna blir ännu lättare att upptäcka med lite förstoring. Miniatyrer belönar som bekant den som tittar noga.

Bröllop i byn.
Verksamhet med växtvärk
Trots den stora ytan har Minivärlden ont om plats.
– Vi har fått in en hel del fina donationer som vi tyvärr inte kan visa i nuläget, berättar Anders.
En av dem är den danske konstnären Troels Kirks modelljärnväg The Coastline, som räknas till världens främsta när det gäller gestaltning och miljöer. Den väldiga anläggningen föreställer en smalspårig kustbana i Maine i östra USA, så som området såg ut 1936.
Idag ligger den dock nedpackad i väntan på större lokaler.
Platsbristen är på samma gång ett problem och ett kvitto på Minivärldens utveckling. Samlingarna växer, nya miljöer tillkommer och varje återbesök rymmer något som inte fanns där förra gången.

Svenska ordspråk i LEGO-format. Foto Stefan Mobark.
”Det händer alltid något nytt”
Eva Lundgren från Borlänge är på besök ihop med dottern Anna Lundgren från Uppsala.
– Det här är femte eller sjätte gången jag besöker Minivärlden, säger Eva, som ”alltid” varit intresserad av modelljärnvägar och miniatyrer.
Hon har besökt både Miniature Kingdom i Kungsör och Miniatur Wunderland i Hamburg – men återvänder alltid till Ljungby.
– Minivärlden är favoriten. Att anläggningen drivs av ideella krafter tillför en sådan entusiasm och varm atmosfär. Men det hade förstås inte fungerat för mig om det inte samtidigt varit proffsigt. Och varje gång man kommer tillbaka kan man vara säker på att det hänt något nytt.
Just blandningen ser hon som Minivärldens styrka.
– När det bara är landskap och järnvägar kan det nästan bli överväldigande efter ett tag. Här varvas tågen med LEGO, dockskåp, tennsoldater, bilar och mackar, Meccano och andra minivärldar. Det gör intrycken mer greppbara.

Eva och Anna Lundgren återvänder gärna till Minivärlden. Foto Stefan Mobark.
Mer än en modelljärnväg
Och kanske är det just mixen som gör Minivärlden särskilt lämpad för grupper. Några fastnar vid järnvägshistorien, andra vid dockskåpen, LEGO-byggena eller tennfigurerna. Vissa känner igen miljöer och saker från sin egen uppväxt, andra fascineras av hantverket eller de tekniska lösningarna. Och så finns förstås de små detaljerna – figurerna, scenerna och de humoristiska infallen som får besökaren att stanna upp en gång till.
För grupper blir besöket lika delar nostalgisk resa, historielektion och skapande verkstad. Men kanske handlar Minivärlden framför allt om människor som möts kring ett gemensamt intresse. Besökarna upptäcker, pekar, minns och växlar in på stickspår, medan föreningens medlemmar fortsätter att bygga vidare. På Minivärlden är resan aldrig riktigt framme vid slutstationen.
Minivärlden Ljungby
- Ideellt drivet besöksmål.
- Öppnade som Minivärlden Ljungby 2017.
- 1 000 kvm med modelljärnvägar, minivärldar och utställningar.
- ”Lilla Småland” återskapar kommunens historiska järnvägar och stationssamhällen i skala 1:87.
- 75 aktiva ideella medlemmar.
- 9 300 besökare per år.
- Erbjuder bokningsbara gruppvisningar och arrangemang.

Miniatyrvärlden Lilla Småland. Hur hamnade egentligen älgen på taket?