• Flickorna Lundgren (c) Höganäs kommun.

Grönt ljus för fika- somriga trädgårdskaféer

Besöka ett kafé som bullar upp i det gröna, kanske handla en och annan planta. Finns det något bättre sätt att tanka sommar och energi på?

Somliga trädgårdskaféer är enbart somriga, andra är öppna året om. Njut av grönsaker och sötsaker i skön förening – från Malmö till Umeå.

 

S K Å N E   &   H A L L A N D 

 

MALMÖ Tokälskade Slottsträdgårdens Kafé har servering såväl ute i den berömda trädgården som inne i ett växthus och i kaffestugan. Stort fokus på eko, närproducerat och klimatsmart.

MALMÖ Empirejuvelen Katrinetorp Landeri är en välskött idyll i utkanten av Malmö, med fantastiska trädgårdar och en engelsk landskapspark. Och det som ligger på tallriken har nästan alltid inslag från de egna täpporna. 

STAFFANSTORP Tirups Örtagård är en av Europas största, med butik, plantskola och kafé. Strosa runt i det gröna, ta in dofterna, sitt ner i kaféet och gläds åt kryddiga kakor – kanske en cheesecake med citronmeliss?

Katrinetorps landeri i Malmö. 

ÄNGELHOLM Hedentorps Plantskola utgör en liten destination i sig, med plantskola, butik, mat och fika i fin miljö. Sommartid uteservering, där uppläggningen på faten har extra piff.

HÖGANÄS Kaffestugan Flickorna Lundgren på Skäret med tillhörande trädgård är en hemtrevlig historia sedan 1938. Tänk kaffe ur kopparkannor, nymanglade dukar och (typ) 77 sorters kakor.

LAHOLM Förra sommaren öppnade Skottorps Trädgårdskafé i parken kring slottet med samma namn. Här är grejen sofistikerade smörrebröd – både danska evergreens och eget hittepå.

FALKENBERG Stålboms är anrikt konditori, bageri, café och lunchservering – allt i ett. En grön, skön stadsoas med servering inomhus, i trädgården och lusthuset.

 


 

V Ä S T S V E R I G E

 

Hellekis säteri. Foto Monika Manowska/Vastsverige.com.

GÖTEBORG Fika med anor från 1800-talet. Rosenkaféet, intill den magnifika rosenträdgården i stans äldsta park Trädgårdsföreningen, ligger bara ett stenkast från centralstationen.

LANDVETTER Besöksträdgården Sammels Lantgård är snarare en plats för fantasi och personlighet än en traditionell trädgård. Kika runt, handla och gläds åt diverse hemlagat i växthuskaféet eller utomhus.

KINNEKULLE På härliga Hellekis Säteri kan man glädjas åt trädgården, se utställningar och handla växter. Samt fika fint i orangeriet eller under fruktträden.

DALS ROSTOCK Örtagården är ett historiskt centrum för medicinalväxter och en allround minidestination. I vad som förr var brunnsläkarens mottagning väntar museum och sommarkafé.

 


 

S M Å L A N D  &   Ö L A N D


ÄLMHULT Finfika under aplarna i Linnés Råshult, ett idylliskt kulturreservat. Det ekologiska kaféet fungerar som en förlängning av den historiska trädgården - från jord till bord.

VÄXJÖ Återskapade 1800-talsbruket Huseby är en småländsk gruppmagnet med lite av varje. Omgiven av köksträdgården ligger Elisabeths Trädgård Restaurang & Café, med stor uteservering.

BORGHOLM Flera stilträdgårdar och en engelsk park. Samt ett gäng idéträdgårdar. Det är lite av allt lummigt på Solliden. Kaffetorpets bakverk bär smak av det kungliga trädgårdslandet.

 


 

Ö S T -  &  M I T T S V E R I G E 

 


Waldemarsudde, Kafé Ektorpet.

 

VISINGSÖ Wisingsborgs Trädgård ligger där slottet Visingsborgs örtagård en gång låg. Krydd- och medicinalväxter, prydnadsblommor, fruktträd och ett välbesökt kafé.

STOCKHOLM En fantastisk, grön och skön fikaoas är Vintervikens Trädgård i Liljeholmen: en ekologisk visningsträdgård som utöver trädgårdskafé även rymmer sommarscener och en dansbana.

STOCKHOLM Med över 300 platser är Café Ektorpet på Waldemarsudde en av stadens största uteserveringar. I och runt den gamla fiskarstugan har generationer av stockholmare sörplat kaffe.

HALLSTAHAMMAR Upplevelseområdet ÅsbySkantzen är ett av Västmanlands största besöksmål. Här återfinns handelsträdgården Åsby Hem & Trädgård, med kafé. Uteservering sommartid.

KARLSTAD Inta finfika inne på Alsters Herrgård, där Gustaf Fröding växte upp, på den stora uteserveringen eller i gröngräset under trädens skugga, med den Vänerns vatten i horisonten. Gôtt, vilket som!

AVESTA Mysiga Erik Larsgården är lite av en doldis, men som kan ståta med 200 år gamla dalmålningar, ett idylliskt trädgårdskafé med hembakt vid sjökanten och ett stort utbud unik heminredning.

GAGNEF Bäsna är en handels- och upplevelseträdgård dit många grupper kommer för att njuta av blommor, träd, buskar, bäckar och dammar. Mitt i grönskan finns ett omtyckt kafé. Psst: Testa pelargonkakan!

LEKSAND Fascinerande Munthes Hildasholm är hus, trädgård, skulpturpark, historia och fika – förstås. Ett mysigt trädgårdskafé omgivet av formklippta granar.


 

N O R R A   S V E R I G E

 

Presteles i Umeå.


SUNDSVALL Trädgårdsprofilen Charlotte Andersson driver den säsongsöppna, hållbara inspirationsträdgården Katrinelund, inklusive kafé.

ÅRE Kretsloppshuset i Mörsil är en ambitiös mat- och trädgårdsoas med 100% eko-fokus. Hälsa på hönsen, handla i butiken, smaka husets spis och drick kaffe från Åre Kafferosteri.

UMEÅ En mysig och lite udda handelsträdgård med skogen som fond, voilà Smultronstället. Fika i skuggan av tall och katsura, på trädäcket i en solstol eller i växthuset. Kanske ta en havtornscheesecake till kaffet?

UMEÅ I lilla Hörnsjö väntar Presteles trädgårdskafé, med ekologiskt gofika och bröd som bakats i den vedeldade ugnen. Ägaren och landskapsarkitekten Mona odlar allt själv och varje munsbit är ett konstverk.

« Tillbaka
Search preloader

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår