• Dr. Frank-N-Furter (David Sigfridsson) omgiven av Phantoms. Foto Cesare Righetti/Nöjesteatern.

The Rocky Horror Show: glamrockmusikalen som jämt är udda

Alltsedan premiären 1973 har fräck-skräck-musikalen The Rocky Horror Show spelat i en alldeles egen liga, med ett upplägg som mer liknar en fest än en föreställning. I höst får vi möjlighet att uppleva världsfenomenet på Nöjesteatern i Malmö.

Utöver att ”bara” vara en musikal är den här rockiga showen en gränslös parodi på – och hyllning till – B-filmer, science fiction och skräckfilmsgenren. Men framför allt är den omtalad för den tradition som påbjuder att publiken är reaktiv och ropar saker vid specifika tillfällen, dansar, sjunger och interagerar med skådespelarna på scenen. Faktum är att det finns hardcore fans därute, inte minst i Storbritannien, med 100 procent koll på bra stickrepliker att ge vid rätt tillfälle och annat nörderi. (För förstagångsbesökare har Nöjesteatern gjort en instruktionsfilm som ger koll på läget.)

Anna Salonen spelade en av huvudrollerna i musikalen Wicked på GöteborgsOperan häromåret och har även medverkat i Mamma Mia! The Party. I The Rocky Horror Show är hon Janet, förlovad med Brad. Det är detta prudentliga unga par som efter ett motorhaveri råkar hamna på ett mystiskt slott, där den excentriske Dr. Frank-N-Furter presenterar sin skapelse: Rocky, den fysiskt perfekta muskelmannen... Låter det schizzat? Det är bara förnamnet!

– Jag kände förstås till titeln, men hade aldrig sett filmen eller föreställningen när jag blev kontaktad av Nöjesteatern. När jag läste på så förstod jag ju dock snabbt att det här inte var ”your average musical comedy” precis, skrattar Anna.


Brad Majors (Oskar H Olsson) och Janet Weiss (Anna Salonen). Foto Cesare Righetti/Nöjesteatern.


Att den rockiga skräckshowen uppnått sådan kultstatus tror hon beror på att slottets invånare är så färgstarka och på de många chockerande vändningarna, glittret och glamouren. Och på musiken, förstås.

–  "Rocky Horror" är mer som ett stort partaj än en föreställning. Publiken blir ju en del av upplevelsen, säger Anna. Varje gång som Brads och Janets namn nämns, till exempel, så ropar publiken ”slut!” och ”asshole!”.

Då gäller det ju att inte bli destabiliserad däruppe på scenen, ifall något helt oväntat skulle hända från publikhållet. Har hon förberett sig för det? Det har hon.

–  Vi har fått öva på att få så kallade callbacks och interaktioner men när väl publiken är på plats så får man ju ser hur det blir, hur väl man står pall eller kan hålla sig för skratt!

 


The Rocky Horror Show spelas på Nöjesteatern i Malmö t o m den 6 december 2025.  Åldersrekommendation: 12+.

 


« Tillbaka
Search preloader

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår