• Huvudutställningen på våning 3 tar fasta på Volvos dåtid, nutid och framtid. Foto Henrik Sandsjö.

  • Restaurang Ceno. Foto: Eva Lindholm.

  • Ulrika Sandford är pressansvarig på World of Volvo. Foto: Eva Lindholm.

  • Sportbilar. Foto: World of Volvo.

WORLD OF VOLVO - en modern göteborgshistoria

Formen knockar dig först. Som en ratt eller ett hjul tornar det upp sig, Göteborgs nya landmärke, World of Volvo. En arkitektonisk dröm i trä. – Det ska upplevas som en fysisk representation av varumärket Volvo, säger pressansvarig Ulrika Sandford. Check på den.

I entrén till World of Volvo syns dagens första gruppresenärer, från Kina, i tur och ordning först försiktigt närma sig den blågula racerbilen för att till slut nästan ligga på motorhuven för att få en riktigt cool bild. Den blågula bilen i fråga, Volvo S60 Polestar Art Car WTCC, har prins Carl Philip både designat och tävlat med. Just nu tillhör racerbilen den lilla gruppen av foajéfordon som byts ut med jämna mellanrum. När samtliga i sällskapet fotograferat klart följer gruppen med guiden in i hissen. Ulrika Sandford ler.

– Våra asiatiska besökare tar alltid otroligt mycket foton och dokumenterar hela sitt besök noggrant.

 

Volvo genom tiderna
Vi väntar med hissen och tar i stället gradängtrappan upp till brasserie Ceno, jag dinerar på latin, en göteborgsk blinkning till namnet Volvo som ju betyder jag rullar. Här kan man fika eller luncha med härlig utsikt över Mölndalsån före, under eller efter sitt besök. På samma våning finns just nu utställningen Volvo Scale models – through the years, över 100 Volvo-skalmodeller kurerade av samlaren och entusiasten Bert-Jan Nijhuis. Överallt i huset finns något att upptäcka, och då har vi inte kommit till huvudutställningen än.

– Husets hjärta är ju utställningen på våning 3, där man upplever Volvos dåtid, nutid och framtid främst genom fordonsutställningen men också via interaktiva upplevelser, förklarar Ulrika.

Med det sagt så vill World of Volvo bli en mötesplats och erbjuda fler upplevelser än bara den permanenta utställningen och då är ju de tillfälliga utställningarna, som skalmodellerna, en viktig del menar Ulrika.


Allt startar med människor står det på skyltarna inne på World of Volvo, och hur reagerar vi mänskliga bilförare egentligen på distraktioner? Roland Jonsson testar hur bra han klarar unge Glenns tjatter, vägbyggen och framhoppande djur. Foto: Eva Lindholm. 

 

Fart & fläkt
Alla grupper erbjuds skräddarsydda besök och väl inne i Volvo-hjärtat hörs guidning på flera språk. Hos besökarna syns koncentrerade miner när instruktionerna för att faktiskt gräva med de riktiga grävmaskinerna gås igenom.

Bakom World of Volvo står Volvo Cars och Volvo Group i samverkan, vilket betyder att man kan ta ett helhetsgrepp om Volvos alla bilar, lastbilar och båtar, men även utryckningsfordon och racerbilar. De sistnämnda presenteras lite extra i den temporära utställningen Volvo in Motorsport, en adrenalinfylld åktur genom Volvos milstolpar inom rally, bil- och lastbilsracing. Effektfullt berättad med ljus och ljud.

 

Tillfälliga utställningar
Vill man bryta av upplevelsen av fart och rörelse rekommenderas ett besök på våning 4 där fler tidsbegränsade utställningar ges utrymme. Vid vårt besök var det Evert Taubes bildkonst som prydde väggarna men snart tar Hasselblads fotoutställning To the moon and back över. Dessa utställningar har gratis inträde och förhoppningen är att de ska attrahera folk i närområdet att besöka World of Volvo, ofta, precis som brasseriet och lunchkonserterna.

– Vi hoppas att man ska besöka oss ena dagen för lunch, en annan dag kommer man för konferens med jobbet, ytterligare en gång är det för konsert med Göteborgs Symfoniker eller kanske för Volvo-utställningen, säger Ulrika.

Näst längst upp, på våning 4 som hyser temporära utställningar, bläddrar Anna Nilsson, på besök från Linköping, och göteborgska väninnan Marie Berglund i böckerna om Evert Taube. – Vi kom hit enkom för denna konstutställning, säger Marie, och vi är så nöjda. – Absolut, säger Anna, och de har ju konserter också, så det blir fler besök framöver. Foto: Eva Lindholm. 

 

Möten & events

För besökande grupper kan flera aktiviteter läggas till efter behov, längst upp på våning 5 erbjuds flera konferensrum samt ytterligare en restaurang med utsikt över det vackra rundade taket, ett arkitektoniskt nytänk som effektivt döljer den närliggande motorvägen. Lägg till en eventhall i världsklass för större konserter, banketter och galor. World of Volvo vill vara mer än ett museum och det klarar de med bravur.

– Vi vill vara ett varumärkescenter som genomsyras av Volvos värderingar, avslutar Ulrika Sandford.

Och visst rullar det.

World of Volvo. Foto Rasmus Hjortshoj.

Text: Eva Lindholm


« Tillbaka
Search preloader

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår